Skip to content

933 Devon StreetForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block1562
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1315
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,315
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
40%
Improvement Value:$114,000
60%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,565+7.4%
2024$4,251+6.9%
2023$3,978+3.5%
2022$3,843+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974