Skip to content

238 Hemlock LaneForked River, NJ 08731

Built 1989

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Mar 9, 2009

Property Information

Block324
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-F-1AG 2446
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage2,446
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
34%
Improvement Value:$190,100
66%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,275+7.0%
2024$6,801+6.5%
2023$6,388+3.3%
2022$6,184+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 14308, Page 1608

Property Sale

SaleMulti
$263,000
DeedBook 11830, Page 1446

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 5671, Page 943

Property Built

Built

Year Built: 1989