Skip to content

110 Foxwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block344
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1913
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,913
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
43%
Improvement Value:$162,400
57%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,232+7.0%
2024$6,761+6.5%
2023$6,350+3.3%
2022$6,148+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft1,913DeedBook 20054, Page 1475Recorded6/30/2025

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,913DeedBook 16966, Page 156Recorded12/12/2017

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5080, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1993