Skip to content

969 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 2020

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Oct 2, 2024

Property Information

Block362
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1300
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,300
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,300
60%
Improvement Value:$147,600
40%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,348+7.0%
2024$8,739+6.5%
2023$8,208+3.3%
2022$7,946+69.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$790,000
Sq Ft1,300DeedBook 19839, Page 598Recorded11/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5493, Page 670