Skip to content

1212 Varuna DriveForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 26, 2017

Property Information

Block480
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG/ 2230
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,230
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
49%
Improvement Value:$203,900
51%
Total Assessment$401,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,934+7.2%
2024$9,271+3.7%
2023$8,942+3.3%
2022$8,657+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 16898, Page 1964Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 4682, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1988