Skip to content

841 Ensign DriveForked River, NJ 08731

Built 1991

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 10, 2016

Property Information

Block374
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2BG 2904
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,904
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
38%
Improvement Value:$399,200
62%
Total Assessment$646,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,387+15.7%
2024$14,162+6.5%
2023$13,301+3.3%
2022$12,877-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,904DeedBook 16450, Page 1539Recorded7/18/2016

Property Sale

Sale
$960,000
DeedBook 13404, Page 1103

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5749, Page 618

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 4909, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1991