Skip to content

874 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2019

Property Information

Block375
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG 1896
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,896
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,200
61%
Improvement Value:$215,400
39%
Total Assessment$552,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,003+7.0%
2024$13,091+6.5%
2023$12,295+3.3%
2022$11,903+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$612,500
DeedBook 11877, Page 1974

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 5523, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1997