Skip to content

726 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2020

Property Information

Block359
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description2SF-F-1AG 2732
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage2,732
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
31%
Improvement Value:$220,700
69%
Total Assessment$320,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,132+7.0%
2024$7,602+6.5%
2023$7,140+3.3%
2022$6,912+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 14951, Page 1881

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 13356, Page 1646

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 11374, Page 742

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 4490, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1986