Skip to content

301 No Main StreetForked River, NJ 08731

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$887,500
Last Sale Date
Aug 2, 2012

Property Information

Block421
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class10
DescriptionWENDY'S
Dwellings1
ZoningC150
Sq Footage---
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
31%
Improvement Value:$930,100
69%
Total Assessment$1,345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,085+7.0%
2024$31,865+6.5%
2023$29,928+3.3%
2022$28,973+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$887,500
DeedBook 15332, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 10232, Page 1455

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5597, Page 27