Skip to content

1207 Varuna DriveForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 23, 2015

Property Information

Block480
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-1BSG 1880
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,880
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,100
56%
Improvement Value:$186,400
44%
Total Assessment$423,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,731+7.0%
2024$10,033+6.5%
2023$9,423+3.3%
2022$9,122+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 16252, Page 1362Recorded11/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1987