Skip to content

711 Roanoke DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 30, 2010

Property Information

Block462
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG/ 2522
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,522
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$333,500
58%
Improvement Value:$243,000
42%
Total Assessment$576,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,609+7.0%
2024$13,657+6.5%
2023$12,827+3.3%
2022$12,418+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 14591, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1986