Skip to content

1285 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Date
Mar 29, 1991

Property Information

Block478
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1977
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
57%
Improvement Value:$167,400
43%
Total Assessment$384,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,753+7.0%
2024$9,118+6.5%
2023$8,564+3.3%
2022$8,291+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4896, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1978