Skip to content

1210 Varuna DriveForked River, NJ 08731

Built 1998

Last Sale Price
$579,900
Last Sale Date
Nov 3, 2003

Property Information

Block480
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-1BG 2684
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,684
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
41%
Improvement Value:$274,500
59%
Total Assessment$467,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,834+7.0%
2024$11,063+6.5%
2023$10,391+3.3%
2022$10,059+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$579,900
DeedBook 11771, Page 93

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5560, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 5207, Page 461