Skip to content

1201 Varuna DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 22, 2002

Property Information

Block480
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 1896
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,300
50%
Improvement Value:$194,500
50%
Total Assessment$387,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,827+7.0%
2024$9,187+6.5%
2023$8,629+3.3%
2022$8,353+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 10761, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4167, Page 643