Skip to content

224 Haines St EastLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1979

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block640
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page38.1

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 2104
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage2,104
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
31%
Improvement Value:$217,500
69%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,020+7.0%
2024$7,498+6.5%
2023$7,042+3.3%
2022$6,817+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,104DeedBook 18562, Page 166Recorded7/6/2021

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4956, Page 653

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4297, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1979