Skip to content

6 Littlefield LaneTuckerton, NJ 08087

Built 1989

Last Sale Price
$238,500
Last Sale Date
Jul 28, 2008

Property Information

Block185
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG1504
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,504
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
38%
Improvement Value:$115,100
62%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,372+4.6%
2024$5,138+6.3%
2023$4,836+1.4%
2022$4,769+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$238,500
DeedBook 14080, Page 535

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12384, Page 1734

Property Sale

Sale
$113,300
DeedBook 10463, Page 355

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5250, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1989