Skip to content

1790 Ridgeway RdToms River, NJ 08757

Built 1982

Last Sale Price
$60,500
Last Sale Date
Nov 16, 1984

Property Information

Block2
Lot66
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityManchester Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,248
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
56%
Improvement Value:$174,400
44%
Total Assessment$396,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,407+5.7%
2024$4,170+8.0%
2023$3,861+2.9%
2022$3,753-19.3%
Property History

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 4258, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1982