Skip to content

11 Letts Landing RoadWaretown, NJ 08758

Built 1945

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block129
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningBC
Sq Footage3,384
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
22%
Improvement Value:$448,500
78%
Total Assessment$576,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,692+12.9%
2024$7,696+8.7%
2023$7,080+1.3%
2022$6,987+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft3,384DeedBook 17134, Page 722Recorded6/4/2018

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10144, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1945