Skip to content

10 Cove DriveWaretown, NJ 08758

Built 1962

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 26, 2013

Property Information

Block166
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-SC
Sq Footage1,057
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,300
52%
Improvement Value:$149,900
48%
Total Assessment$312,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,711+26.1%
2024$3,735+8.7%
2023$3,436+1.3%
2022$3,391+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962