Skip to content

69 Barnegat Beach DriveWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block235
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,360
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
42%
Improvement Value:$187,000
58%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,859+14.7%
2024$4,237+8.7%
2023$3,898+1.3%
2022$3,847+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 16607, Page 1500Recorded12/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1954