Skip to content

75 Barnegat Beach DriveWaretown, NJ 08758

Built 1954

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 2, 2009

Property Information

Block235
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage2,547
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,600
22%
Improvement Value:$403,900
78%
Total Assessment$519,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,839+22.8%
2024$6,384-9.3%
2023$7,035+101.4%
2022$3,493+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 14349, Page 899

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 12180, Page 100

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5139, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1954