Skip to content

81 Barnegat Beach DriveWaretown, NJ 08758

Built 1938

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block235
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage936
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
41%
Improvement Value:$153,900
59%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,945+17.9%
2024$3,345+8.7%
2023$3,077+1.3%
2022$3,037+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft936DeedBook 18254, Page 4Recorded1/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1938