Skip to content

79 Barnegat Beach DriveWaretown, NJ 08758

Built 1936

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 1998

Property Information

Block235
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,324
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,400
38%
Improvement Value:$204,700
62%
Total Assessment$331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,996+17.8%
2024$4,239+8.7%
2023$3,900+1.3%
2022$3,849+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1936