Skip to content

87 Barnegat Beach DriveWaretown, NJ 08758

Built 1940

Last Sale Date
Apr 23, 2023

Property Information

Block235
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-BB
Sq Footage1,207
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
42%
Improvement Value:$173,400
58%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,474+21.1%
2024$3,696+8.7%
2023$3,400+1.3%
2022$3,355+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940