Skip to content

16 Bayview DriveWaretown, NJ 08758

Built 1958

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block239
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,789
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
54%
Improvement Value:$252,700
46%
Total Assessment$549,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,295+7.0%
2024$7,754+8.7%
2023$7,133+5.1%
2022$6,790+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$384,000
Sq Ft1,789DeedBook 18512, Page 1031Recorded6/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958