Skip to content

121 Marine RoadWaretown, NJ 08758

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Feb 13, 2026

Property Information

Block239
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17.5
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,841
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,000
42%
Improvement Value:$410,200
58%
Total Assessment$707,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,672+5.5%
2024$10,112+8.7%
2023$9,302+1.3%
2022$9,180+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft1,841DeedBook 20295, Page 491Recorded2/26/2026

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14078, Page 321