Skip to content

4 Point RoadWaretown, NJ 08758

Built 1968

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 4, 1997

Property Information

Block239
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16.5
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage2,028
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,700
59%
Improvement Value:$313,300
41%
Total Assessment$759,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,453-9.3%
2024$12,632+8.7%
2023$11,621+1.3%
2022$11,469+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5530, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1968