Skip to content

9 Bay ParkwayWaretown, NJ 08758

Built 2004

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 28, 2008

Property Information

Block63
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningWD
Sq Footage1,790
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,100
28%
Improvement Value:$323,100
72%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,733+21.9%
2024$5,522+8.7%
2023$5,080+1.3%
2022$5,013+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 14030, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 10495, Page 1906