Skip to content

125 Lighthouse DriveWaretown, NJ 08758

Built 1955

Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block88
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-HH
Sq Footage810
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,800
51%
Improvement Value:$116,700
49%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,584+10.9%
2024$3,231+8.7%
2023$2,973+1.3%
2022$2,934+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955