Skip to content

471 Pinehurst RdCream Ridge, NJ 08514

Built 1945

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block43
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityPlumsted Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,851
Acreage3.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,800
49%
Improvement Value:$140,600
51%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,630+7.2%
2024$8,053+8.6%
2023$7,415+2.4%
2022$7,243+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,851DeedBook 19859, Page 395Recorded11/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1945