Skip to content

37 Parker StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1964

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block229
Lot61
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF/DET GA 1233
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,233
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
42%
Improvement Value:$97,400
58%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,201+1.0%
2024$4,161+5.9%
2023$3,929-0.1%
2022$3,934+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 10455, Page 1461

Property Sale

Sale
$105,250
DeedBook 5470, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1964