Skip to content

318 Pine DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1962

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Apr 15, 2013

Property Information

Block58
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,198
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
41%
Improvement Value:$90,600
59%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,814+1.0%
2024$3,777+5.9%
2023$3,567-0.1%
2022$3,571+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 15505, Page 1075

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 12648, Page 1266

Property Built

Built

Year Built: 1962