Skip to content

15 North Union StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1973

Last Sale Date
Dec 23, 2016

Property Information

Block230
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class16
Description1SF/BIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,928
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
32%
Improvement Value:$151,700
68%
Total Assessment$221,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,505+1.0%
2024$5,452+5.9%
2023$5,148-0.1%
2022$5,155+1.4%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 16640, Page 212Recorded1/24/2017

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 14734, Page 720

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 13643, Page 1503

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 11702, Page 1207

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4678, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1973