Skip to content

1121 South Green StreetTuckerton, NJ 08087

Built 2012

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 25, 2014

Property Information

Block118
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,900
25%
Improvement Value:$177,400
75%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,321+9.8%
2024$6,668+8.7%
2023$6,132-1.0%
2022$6,191+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 13848, Page 790