Skip to content

1 Anglers RoadTuckerton, NJ 08087

Built 1995

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Apr 15, 2008

Property Information

Block39
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description0688
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage688
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
36%
Improvement Value:$94,200
64%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,526+9.8%
2024$4,123+8.7%
2023$3,791-1.0%
2022$3,828+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 14013, Page 179

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 10157, Page 511

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5453, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1995