Skip to content

23 Carroll AveTuckerton, NJ 08087

Built 2015

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 20, 2002

Property Information

Block41
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityTuckerton Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,593
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
27%
Improvement Value:$270,700
73%
Total Assessment$369,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,444+9.8%
2024$10,424+8.7%
2023$9,586-1.0%
2022$9,678+0.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 11091, Page 296

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 5764, Page 295