Skip to content

79 Lower Notch RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$306,978
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block172
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2-2SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,866
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,200
33%
Improvement Value:$299,600
67%
Total Assessment$448,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,954+1.5%
2024$14,730+2.2%
2023$14,415+0.9%
2022$14,285+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$306,978

To:

Sq Ft4,316DeedBook 3598, Page 259

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 309, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1940