Skip to content

14 Sindle AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$444,000
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block218
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5SF1CAG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,900
38%
Improvement Value:$207,900
62%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,222+1.5%
2024$11,054+2.2%
2023$10,818+0.9%
2022$10,720+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$444,000

To:

Sq Ft1,840DeedBook 3625, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1955