Skip to content

26 Sindle AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1900

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block218
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,306
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,500
49%
Improvement Value:$166,100
51%
Total Assessment$325,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,849+1.5%
2024$10,686+11.0%
2023$9,626+0.9%
2022$9,539+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,306DeedBook 4030, Page 123

Property Sale

Sale
$326,500

From:

To:

Sq Ft2,306DeedBook 2723, Page 28Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 1984, Page 217

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook D1057, Page 119

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 741, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1900