Skip to content

75 Harrison StLittle Falls, NJ 07424

Built 1965
Industrial

Last Sale Price
$4,320,000
Last Sale Date
Dec 19, 2022

Property Information

Block218
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,316
Acreage3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,067,500
48%
Improvement Value:$1,140,900
52%
Total Assessment$2,208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$73,584+1.5%
2024$72,480+2.2%
2023$70,934+0.9%
2022$70,293+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$4,320,000

To:

Sq Ft5,316DeedBook 4453, Page 266

Property Sale

SaleMulti

From:

To:

DeedBook 2595, Page 12Recorded2/27/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,170,000
DeedBook X133, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1965