Skip to content

24 Sindle AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1976
Other Exempt

Last Sale Price
$578,750
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block218
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,800
47%
Improvement Value:$158,100
53%
Total Assessment$298,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$8,254-3.9%
2014$8,587+7.5%
2013$7,991+4.2%
2012$7,672+6.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$578,750

To:

Sq Ft1,596DeedBook 4839, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1976