Skip to content

75 Kingwood DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1949

Last Sale Price
$539,900
Last Sale Date
Apr 19, 2019

Property Information

Block230
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2CAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,693
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,100
54%
Improvement Value:$203,600
46%
Total Assessment$439,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,651+1.5%
2024$14,431+7.5%
2023$13,429+0.9%
2022$13,308+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$539,900

To:

Sq Ft1,693DeedBook 3565, Page 278

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook P155, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1949