Skip to content

11 Stephen PlLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block236
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityLittle Falls Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1CBG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,500
55%
Improvement Value:$160,100
45%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,749+1.5%
2024$11,572+2.2%
2023$11,326+0.9%
2022$11,223+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 3891, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1955