Skip to content

100-102 Passaic StreetPassaic, NJ 07055

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block1017
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/ROOMING HOUS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
6%
Improvement Value:$696,500
94%
Total Assessment$739,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,481+3.0%
2024$29,602+6.5%
2023$27,798+0.8%
2022$27,583+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,100,000

To:

DeedBook 3569, Page 34

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2419, Page 6Recorded1/13/2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook P150, Page 184

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook Y-127, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1930