Skip to content

65 South St.Passaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Oct 3, 2005

Property Information

Block1027
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S/OFF/WHSE/APT
Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage5.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,300
44%
Improvement Value:$356,900
56%
Total Assessment$637,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,272+3.0%
2024$25,513+6.5%
2023$23,959+0.8%
2022$23,774-10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

DeedBook 1189, Page 93

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 930, Page 78