Skip to content

192 Sixth StreetPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block1017
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage1,728
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,600
27%
Improvement Value:$111,800
73%
Total Assessment$153,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,325+3.0%
2024$6,142+6.5%
2023$5,768+0.8%
2022$5,723+12.6%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 4398, Page 138

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,324DeedBook 3651, Page 7Recorded9/9/2019

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 3208, Page 39Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$96,500

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 3187, Page 274Recorded11/17/2017

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 3142, Page 38Recorded9/14/2017

Property Sale

Sale
$51,900
DeedBook 2115, Page 57

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 1279, Page 138

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook E165, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1930