Skip to content

97-129 Eighth St.Passaic, NJ 07055

Industrial

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 31, 2000

Property Information

Block1027
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 B
Dwellings---
ZoningM-2
Sq Footage8,764
Acreage3.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,132,400
62%
Improvement Value:$683,100
38%
Total Assessment$1,815,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,853+3.0%
2024$72,693+6.5%
2023$68,263+0.8%
2022$67,736+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft8,764DeedBook 174, Page 212