Skip to content

128 Market StPassaic, NJ 07055

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$167,400
Last Sale Date
Dec 10, 1992

Property Information

Block1045
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
17%
Improvement Value:$542,600
83%
Total Assessment$652,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,907+3.0%
2024$26,130+6.5%
2023$24,538-28.4%
2022$34,251+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,400

To:

DeedBook 132, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1980