Skip to content

226 Washington Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 31, 2001

Property Information

Block1130
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage2,968
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,500
79%
Improvement Value:$43,600
21%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,704+3.0%
2024$8,452+6.5%
2023$7,937+0.8%
2022$7,876+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,968DeedBook 260, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1940