Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
43 Highland AvePassaic, NJ 07055
Last Sale Date
Nov 17, 2008
Property Information
Block4059
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2S/REST/2APTS
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage3,105
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$32,500
11%
Improvement Value:$267,500
89%
Total Assessment$300,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $12,369 | +3.0% |
| 2024 | $12,012 | +6.5% |
| 2023 | $11,280 | +0.8% |
| 2022 | $11,193 | +1.5% |
Property History
No events match the selected filters.